מתי אסיר יכול לגשת לוועדת שחרורים?

מתי אסיר יכול לגשת לוועדת שחרורים?

לכל אזרח ישראלי יש זכות לגשת לוועדת שחרור מוקדמת בעת ריצוי מאסר בכלא, אולם יש לכך לא מעט הגבלות ותנאים. ראשית, יהיה עליו לרצות לפני 2/3 (שני שליש) מתקופת המאסר שגזר עליו בית המשפט. לאחר מכן הוא יוכל לגשת לוועדת שחרור, הנמצאת באותו מתקן כליאה ולהופיע בפני הוועדה ביחד עם עורך דין לועדת שחרורים שייצג אותו. עורך הדין יכול להיות מישהו מטעמו ובמידה ואין ביכולת האסיר לשכור עורך דין מטעמו הוא יוכל לקבל עו"ד מטעם הפרקליטות המחוזית שייצג אותו.

מדוע בכלל יש דבר כזה ועדת שחרור לאסיר?

האסיר ביצע עבירה, הוכחה אשמתו בבית המשפט והאחרון גזר עליו שנות מאסר. מדוע אם כן רשאי האסיר להשתחרר מוקדם יותר מבית הסוהר דרך ועדת השחרור לאסירים? ובכן התשובה לכך היא שממילא האסיר אמור להשתחרר בתום תקופת המאסר שלו ועל כן ועדה כזו, המאפשרת לו לצאת מהכלא לפני הזמן, עשויה לדרבן אותו להיכנס לתלם מהר יותר, להשתקם ולהתחיל לחיות אורח חיים נורמלי. על כן, האסיר יתנהג יפה במהלך מאסרו, ישקיע בלימודים, יראה נכונות בטיפולים הפסיכולוגיים ובהתנהגות שלו שהוא רוצה לחזור לחיות חיים נורמליים ושהוא ראוי להזדמנות נוספת.

מה בוחנת הוועדה?

בין היתר בוחנת הוועדה שני דברים עיקריים: האם שחרור האסיר לא תסכן את החברה והאם הוא ראוי להשתחרר. הממצאים שתבחן הוועדה יהיו קשורים לעברו ורישומיו הפליליים של האסיר, האם מדובר על מקרים של עבירות קטינים, להתנהגות ולהתנהלות שלו במהלך תקופת המאסר וכן לממצאים וההמלצות שנרשמו על ידי אנשי המקצוע שליווי את האסיר לאורך תקופתו במקום. למעשה מתוקף תפקידה של הוועדה הוא לבחון כל מה שקשור לאסיר והאם הוא ראוי להזדמנות נוספת, לשוב אל החברה מבלי שיסכן אותה או יחזור על מעשיו בשנית.

האם ניתן להתנגד לשחרור האסיר?

כאשר נפגע העבירה (הקורבן) שבפגיעה בו בוצעה העבירה שהכניסה את אותו אסיר לכלא, מעוניין להתלונן בפני הוועדה ולהתנגד לשחרורו לפני הזמן של האסיר, יוכל להגיד את דעתו בכתב בצורה מסודרת והוועדה אכן תדון ותתחשב בפניה זו.

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
יוסי פלדמן

יוסי פלדמן

יוסי אדם סקרן, והוא מתעניין במספר תחומים ושמח לכתוב ולשתף אתכם בתובנות שלו...כי ידע זה כוח.

אולי גם יענין אותך...

לחשב החזר מס לבד

איך לחשב החזר מס לבד?

החזר מס הוא תשלום שאזרחים אשר שילמו סכום גבוה ממה שהם חייבים לרשויות המס זכאים לקבל. במידה ואכן כך ארע הם זכאים לקבל החזר מס

קרא עוד »