חיפוש ברכב אחר סמים – דעו את זכויותיכם

חשד לשימוש בסמים

המאמר באדיבות https://bayerlaw.co.il

לא פעם אנחנו שומעים בתקשורת על אנשים, אשר מצאו את עצמם מתמודדים עם חיפוש של המשטרה ברכבם בצורה לא חוקית. לא פעם, מקרים שכאלה מובילים לסיטואציה לפיה הקייס המשטרתי נגדם נפגע ועל כן, יש צורך לבטל אותו, שכן בית המשפט לא מוכן לקבל אותו.

גם כשהמשטרה מבקשת לעשות חיפוש ברכב, מתוך מחשבה שיהיו בו סמים, אזי שהיא צריכה לעשות את זה על פי חוק ובהתאם למה שמותר לה לבצע. המטרה של המשטרה היא לא רק לתפוס אנשים שסוחרים או משתמשים בסמים והמטרה היא לא רק למנוע ביצוע עבירות מסוגים שונים, אלא גם לעשות זאת על פי חוק, על מנת שזכויות האזרח לא ייפגעו. צריך לזכור, למשטרה מותר לעשות רק מה שהחוק מתיר לה, גם אם זה במסגרת המאבק בפשיעה הקלה או הכבדה.

מה הזכויות של בעלי הרכב במקרה בו המשטרה מעוניינת לערוך בו חיפוש אחר סמים?

ראשית, לא בכל סיטואציה יש זכות לשוטרים לבצע חיפוש כזה. מותר לה לעשות זאת רק אם מתקיים חשד אמיתי שדורש חיפוש כזה. ללא חשד כזה, אין סיבה שהמשטרה תחליט לבצע חיפוש.

שנית, על מנת לבצע חיפוש, יש צורך בצו של בית משפט, אז החיפוש מתבצע בהתאם להוראות הצו. מאחר ויש מקרים בהם שוטר נתקל בנהג שקיים לגביו חשד לשימוש בסמים, ואז אין זמן ואפשרות טכנית לקבל צו, הרי שהוא יכול לעשות חיפוש, אך הוא יהיה מצומצם ברמה ניכרת ביחס למה שצו בית משפט מאפשר. השוטר חייב למצוא עילה סבירה ושתהיה לו עדות או ראיה לכך, שאכן יש לו עילה לכך.

כמובן שאסור לשוטרים לנקוט בשום אלימות כלפי הנהג או אנשים אחרים שנמצאים ברכב, וכן אסור להם לגרום להם נזק לרכב. זאת כמובן בהנחה וכל מי שנמצא ברכב איננו נוקט באלימות כלפי השוטרים, אז מותר להם להגן על עצמם.

לסיום, היום אפשר לצלם בדרכים שונות את כל מהלך החיפוש ומה שנלווה אליו, והצילום יכול לשמש עדות בבית משפט, במקרה הצורך.

 

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
יוסי פלדמן

יוסי פלדמן

יוסי אדם סקרן, והוא מתעניין במספר תחומים ושמח לכתוב ולשתף אתכם בתובנות שלו...כי ידע זה כוח.

אולי גם יענין אותך...

ניהול סיכונים

ניהול סיכונים

לא פעם אנחנו שומעים את הביטוי ניהול סיכונים. ביטוי זה מוכר לנו מתחומים שונים, ובראש ובראשונה מתחום העסקים והכלכלה. אך למעשה כל עסק, בכל תחום,

קרא עוד »