האם דולר נמוך טוב למדינת ישראל?

האם דולר נמוך טוב למדינת ישראל?

אחד הדיונים השכיחים ביותר בין כלכלנים וכן בקרב פרשנים בתחום הכלכלה הוא, האם דולר נמוך זה טוב לישראל או זה דבר רע.

כידוע, שוק המטבעות עובד על היצע וביקוש על פי משתנים מסוימים, יש בו תנודתיות רבה שנובעת משינויים פוליטיים, כלכליים, ביטחוניים ואחרים, ואלה גורמים למטבעות לעלות או לרדת. במקרים מסוימים, המדינות יכולות לייצר תהליכים שיובילו לכך שהמטבע שלהן יהיה חזק או חלש, הכל תלוי בכוחה של המדינה, עוצמתה הכלכלית ועד כמה המטבע שלה הוא משמעותי בשוק המטבעות הבינלאומי.

כפי שאנחנו יכולים להניח, הדולר האמריקאי הוא המטבע החשוב ביותר בעולם, גם אם הוא נחלש מעט, עדיין הוא הרבה יותר משמעותי ממטבעות אחרים, בגלל העובדה שמתנהלים בעזרתו עסקאות כלכליות בכל רחבי העולם, בין אם בקרב מדינות, חברות, אנשי עסקים וכן בקרב אנשים פרטיים שמחפשים אתרים של תמונות לרכישה לצרכים שיווקיים.

כעת השאלה היא, האם זה טוב לישראל שהדולר נמוך או עדיף שהדולר יהיה גבוה? מה זה בעצם אומר שהדולר נמוך ואיך זה משפיע על בעל העסק, האדם הפרטי ועל המדינה בכלל.

דולר נמוך זה אומר

דולר נמוך הכוונה לכך שאפשר לקנות הרבה דולר במעט שקלים יחסית. כלומר, במקום לשלם, נניח, ארבע שקל לדולר, אנחנו נשלם שני שקל לדולר. זה אומר שבסכום המקורי, אנחנו יכולים ליהנות משני דולרים.

על פניו, זה אומר שיש לנו אפשרות ליהנות מהרבה דולרים ולהשקיע בכך מעט שקלים. על פי בלוג כלכלה שבדק את הנושא נראה כי מבחינת המדינה זה אידיאלי, כי כך היא יכולה לרכוש דולרים ולשמור אותם למקרה שיום אחד היא תצטרך (מה שעושה בנק ישראל מעת לעת).

מבחינת האדם הפרטי, זה גם כן יכול להיות אידיאלי, מאחר וכך הוא יכול לנסוע לחו"ל או לבצע עסקאות ולשלם עליהן מעט באופן יחסי.

מי עוד מושפע מזה? יבואנים ויצואנים. היבואן כידוע קונה בחו"ל ומוכר בארץ. מבחינתו הוא קונה ביחס נמוך של דולר לשקל, והוא יכול להרוויח מכך כו לדוגמה לצורך קניית תמונות לצרכי פרסום ושיווק, מאחר והשקל (המטבע שהוא מקבל) חזק ביחס למה שהוא משלם בדולרים. היצואן לעומת זאת, עלול להיפגע, הוא עובד בארץ עם שקלים, מוכר בחו"ל בדולרים, ובתהליך ההמרה הוא עלול להפסיד, מאחר והדולר שהוא מקבל, חלש ביחס למה שהוא משלם בשקלים על עלויות הייצור.

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
יוסי פלדמן

יוסי פלדמן

יוסי אדם סקרן, והוא מתעניין במספר תחומים ושמח לכתוב ולשתף אתכם בתובנות שלו...כי ידע זה כוח.

אולי גם יענין אותך...

צעצועי סקס

צעצועי סקס – סוגים שונים

זוגיות היא הדבר החשוב ביותר בעולם וזאת מכיוון שיש לה השפעה אדירה על החיים שלנו והיא קובעת במידה רבה האם אנו נהיה שמחים או לא.

קרא עוד »
חומרי איטום לשימוש עצמי

חומרי איטום לשימוש עצמי

אנשים רבים לא מודעים לכך אך פעמים רבות גם בבית חדש לגמרי יכולים להיות ליקויים קשים. ואם בבית חדש יכולים להיות ליקויים הרי זה קל

קרא עוד »