גיא ברנד, ביג שוט, מסביר: מהו ההבדל בין ניתוח טכני וניתוח פונדמנטלי

ניתוח טכני וניתוח פונדמנטלי

שוק ההון מושך אליו משקיעים רבים המעוניינים להיכנס לנעליהם של הסוחרים הגדולים, וכך לאשר להם לעסוק בתחום, הן כמקצוע של ממש או כדי כהכנסה פאסיבית מצוינת שיכול למנף אותם כלכלית. אולם, חשוב להבין ששוק ההון אכן נוצץ מבחוץ, אולם יש ללמוד היטב את התחום כדי שלא להיכנס לסטטיסטיקה העגומה של המפסידים.

שיטות ואסטרטגיות הם חלק משגרת יומו של כל סוחר בשוק ההון, עליו להבין תמיד לאן נושבות הרוחות, אך בד בבד לדעת לבצע ניתוחים שונים בכדי להגיע לתוצאות שיאפשרו לו לדעת האם להשקיע או לא. בעוד משקיעים יושבים ובודקים גרפים שונים, הם וודאי יתקלו בסוגיה הבאה; האם להשקיע במניה בהתבסס על המאזן וביצועי החברה, או להשקיע במניה בהתבסס על התנהגות גרף המניה. למעשה, מדובר על ניתוח טכני וניתוח פונדמנטלי.

גיא ברנד סקר עבורכם את ההבדלים בין השניים, כדי שתוכלו לבחור את הגישה שמתאימה לכם.

מהו ניתוח טכני?

ניתוח טכני היא שיטה פופולרית בשוק ההון לניתוח מגמות מניות והיבטים פיננסיים הנסחרים במסחר בבורסה ומתמקדת ברמת הנכס הספציפי או נכסים דמית כדוגמת מדד המעו"ף. סוחרים המאמצים את שיטה זו קרויים בשפת הבורסה "מנתחים טכניים", כאשר ניתוחים אלה מתווים להם את מחירי הנכסים שאותם הם מנתחים על גבי גרפים. מטרת הניתוח לאפשר לסוחרים לזהות מגמות ודפוסים שונים על הנכסים או החברות בהם הם מעוניינים להשקיע, וכך לחזות את העליות או הירידות של המניות שברצונם לרכוש.

מהו ניתוח פונדמנטלי?

ניתוח פונדמנטלי עוסק בניתוח מצב הנכסים, המניות, ההתחייבות והרווחים של החברה. בניתוח זה נוגעים במגוון תחומים כמו המתחרים, מצבה הכלכלי של החברה, מידע על ההנהלה, נתונים מהעבר וההווה, תחזיות פיננסיות, הריבית בשוק, נתוני התעסוקה ועוד. ניתוח מאפיינים אלה שלומדים בין היתר בקורס של ביג שוט מיועד כדי להבדיל את הניתוח הפונדמנטלי של המניה בטרם רכישתה, וזאת לעומת ניתוחים אחרים. המטרות של הניתוח בסופו של דבר לבצע הערכת שווי ולחזות את רווחיה העתידיים.

מה ההבדל בין השניים?

סוחר המאמץ את גישת הניתוח הטכני, מתמקד בעת רכישת המניות בצפייה בגרף המניה וכך מבצע את השיקול שלו אם לרכוש אותה או לא על פי העליות והירידות שלה. בנוסף, סוחר טכני אינו מתעניין במאזן החברה או בכל מידע פונדמנטלי אחר, מכיוון שלטענתו השינוי במחיר המניה מסתכם בכל מה שנראה על הגרף, כלומר הכוח של השוק נגזר משם בלבד. כמו כן, לטענתו  מחירי מניות הנעים מאפשרים לו לצפות מראש את המגמה של המניה, כלומר ההיסטוריה חוזרת על עצמה ולכן ניתן לחזות את עתיד המניה.

לעומתו, סוחר שרכש ידע בקורס ביג שוט המאמץ את הניתוח פונדמנטלי, ישקיע במניה מסוימת רק על סמך ניתוח ביצועי החברה ומצבה בשוק, לדוגמה השינוי במחזור המכירות, הרווחים, המחזור של החברה, תזרים המזומנים, הנהלת החברה, מאזן החברה, המלצות אנליסטים, כתבות בעיתונות על חברה ועוד. בנוסף לכל אלה, הסוחר יבחן גם את הריבית במשק וישקלל את כל הנתונים שאסף, וכך יסיק את מסקנותיו אם להשקיע במניה או לא. במקרה זה, לרוב ההשקעה במניה תהיה לטווח ארוך ביחס לסוחר המאמץ את גישת הניתוח הטכני, ולכן הוא צופה ברווחים בטווח הארוך ולא הקצר.

לסיכום, שתי הגישות בסופו של דבר יכולות לשפוך אור על נתוני המניה ולאפשר לסוחר להבין אם ברצונו לרכוש את המניה או לא. הסוחר הטכני יראה לנגד עיניו את הגרף בלבד, וכך יסיק את מסקנותיו, והסוחר שיאמץ את הניתוח פונדמנטלי יבחן את נתוני וביצועי החברה וכך יגיע למסקנותיו.

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
יוסי פלדמן

יוסי פלדמן

יוסי אדם סקרן, והוא מתעניין במספר תחומים ושמח לכתוב ולשתף אתכם בתובנות שלו...כי ידע זה כוח.

אולי גם יענין אותך...

דירות בבאר שבע

דירות בבאר שבע

העיר באר שבע, עלתה בשנים האחרונות לכותרות לא פעם, לא רק בזכות העובדה שמדובר בעיר הגדולה ביותר דרומית לתל אביב, בירת הנגב, מרכז תעסוקה, תרבות

קרא עוד »
קופות ממוחשבות

5 יתרונות בקופות ממוחשבות

נראה כי אין גבול לפיתוחים הטכנולוגים וזה רק עניין של זמן עד שהפיתוח הבא יגיח מעבר לפינה. אולי ימציאו מחשב היודע לחקות במדויק קול אדם

קרא עוד »