שכר טרחה: מה זה וכיצד נדע שהוא אכן הגיוני?

שכר טרחה

אחד המונחים הכי פופולאריים בהתדיינות מול עורכי דין על תנאי העסקתם, הוא שכר טרחה. כאן תוכלו ללמוד מהו והאם הוא הגיוני.

שכר טרחה

כשאנחנו מבקשים להזמין בעל מקצוע לבצע אצלנו עבודה בבית, הוא נוהג ליידע אותנו מראש שגם אם הוא לא יעשה שום דבר, עלות הביקור תעלה לנו כך וכך, כשאנחנו הולכים לרופא, הרי שעצם זה שהוא מקבל אותנו, עולה לנו כסף. באתר  Lawtip שעוסק בנישה המשפטית של רשלנות רפואית, נוכל להבין מדוע עורכי דין מבקשים מאיתנו שכר טרחה וכמה בדיוק הם משלמים לנו.

ברמת העיקרון, עורכי דין יכולים לגבות מאיתנו מחיר על עבודתם בצורות שונות. הם יכולים לעשות את זה פרו בונו. כלומר בלי לגבות תשלום כלל, בתנאים מסוימים, הם יכולים לגבות אחוז מסוים מסכום הפיצויים שהלקוח אמור לקבל בזכות עבודתם וכן הם יכולים לגבות שכר טרחה.

שכר הטרחה מוגדר כשכר שעורך הדין מקבל על עבודתו, בין אם זה לגבי ישיבות שהוא מקיים, חומר שהוא מוציא ויוצר עבור הלקוח, צילומים, וכל דבר שקשור עבור הלקוח, בצורה ישירה או עקיפה. השכר מגלם למעשה את זמן העבודה וכן מאפיינים אחרים שקשורים לתהליך.

כיצד נדע אם השכר הגיוני וסביר?

אפשר לחלק את הנקודה לשני חלקים. ראשית, יש הגדרות ברורות מה זה שכר טרחה ואפשר לראות אותן באתר של לשכת עורכי הדין. שם מצוין בדיוק על מה לוקחים שכר טרחה, על מה לא לוקחים, ועוד.

שנית, יש הגדרה ברורה מה זה שכר טרחה מומלץ, כולל מה זה שכר טרחה מינימאלי מומלץ ומעבר לכך, יש מחירון עבור שכר טרחה. הרי ברור שעורך דין לא יכול לגבות כמה שהוא רוצה, כפי שהוא לא יכול לגבות עבור תיק בהוצאה לפועל את הסכומים שהוא יגבה במסגרת תיק של צווארון לבן.

לסיכום חשוב לומר, כל הגדרה של שכר טרחה חייבת להיות מוסכמת בין עורך הדין ללקוח, בטרם הוא מתחיל לעבוד. אי אפשר לשנות את זה תוך כדי התהליך.

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
יוסי פלדמן

יוסי פלדמן

יוסי אדם סקרן, והוא מתעניין במספר תחומים ושמח לכתוב ולשתף אתכם בתובנות שלו...כי ידע זה כוח.

אולי גם יענין אותך...

כמה עולה להוציא ספר

כמה עולה להוציא ספר?

מי לא חלם בשלב כזה או אחר לכתוב ספר, לעלות על רעיון גאוני לסיפור שאף אחד עוד לא חשב עליו ולהתפרסם ביום אחד. הרי רובינו

קרא עוד »